Dlaczego czas na zabawę ma teraz większe znaczenie niż kiedykolwiek?

📅 28 lipca 2020

⏱️2 min czytania

W tych bezprecedensowych i niepewnych czasach zabawa ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia fizycznego i emocjonalnego, pomagając zarówno dzieciom, jak i dorosłym w dekompresji i zachowaniu pozytywnego nastawienia, zapewniając jednocześnie niezliczone możliwości uczenia się.

Ponieważ rodziny są zachęcane do praktykowania dystansu społecznego, a wiele placówek  jest zamkniętych, wspólna rodzinna zabawa jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Zabawa nie tylko budzi radość, ale przynosi wiele korzyści zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Powody, dla których warto dzisiaj pomyśleć o wspólnej zabawie:

Zabawa oferuje sześć kluczowych korzyści rozwojowych, pomagając dzieciom doskonalić umiejętności fizyczne, emocjonalne, poznawcze, twórcze, społeczne i komunikacyjne.

Badania wskazują na bezpośredni związek między zabawą a redukcją stresu. W stresujących chwilach zabawa może przynieść wszystkim ukojenie i złagodzić niepokój.

Zabawa pobudza małe umysły i sprawia, że dzieci są zaangażowane i uczą się, nawet gdy szkoły są zamknięte.

Zabawa zapewnia ujście kreatywności i wyobraźni, podnosząc na duchu i dostarczając bardzo potrzebnych pozytywnych emocji.

Zabawa łączy rodziny i jest okazją do utrwalenia trwałych wspomnień, które pozostaną na długo po zakończeniu obecnego kryzysu.

Jak się bawić: 

Pozwól dzieciom prowadzić! Zachęcaj dzieci do dzielenia się tym, jak chcą się bawić, i do używania wyobraźni oraz rzeczy, które mają w domu, aby wcielać swoje pomysły w życie.

Używaj tego co masz w swoim otoczeniu, aby uatrakcyjnić zabawę i usprawnić naukę. Od pluszowych zwierzątek, figurek i lalek po zestawy konstrukcyjne i zestawy naukowe. Przedmioty użytku codziennego typu garnki, sztućce,papier toaletowy mogą rozpalić ciekawość dzieci i pobudzić godziny zabawy i praktycznej eksploracji. Role playing czyli odgrywanie ról i wcielanie się w różnych bohaterów we wczesnym dzieciństwie ułatwia rozwój poznawczy, interakcje językowe, zabawę symboliczną i udawanie, rozwiązywanie problemów, interakcje społeczne i aktywność fizyczną.

Łącz się z innymi za pomocą technologii. Zorganizuj wirtualną imprezę taneczną lub zabierz dzieci na wycieczkę do ich ulubionego zoo lub muzeum. Zapisz się przez Kidos na rodzinną jogę, taniec w chuście lub robotykę razem z dzieckiem, prowadzone na żywo lub online.

Bądź aktywny. Modelowanie zabawnych ćwiczeń fizycznych może pomóc zaszczepić w dziecku ducha sportu.

Zainspiruj się:

Dostępne są liczne bezpłatne zasoby online, które zapewniają rodzinom inspirację do zabawy. Poszukaj czegoś w Waszym kręgu zainteresowań: teatr, zajęcia językowe, odwiedzanie odległych zakątków świata...?

Nasze weekendowe zestawienia atrakcji dla rodzin z dziećmi są źródłem inspiracji z zajęciami, warsztatami, eventami dla tych najbardziej wymagających, a dodatkowo nie nadwyrężają domowego budżetu ;)

Nie było lepszego czasu na zabawę niż dzisiaj. Wykorzystaj go dobrze budując z dzieckiem więź na długie lata i ... baw się jakbyś sam był dzieckiem :) 

źródło: StatePoint, www.pittsburghparent.com

Chcę otrzymywać informację o nowych zajęciach i promocjach
Edulab © 2019 All rights reserved