Jak wybrać półkolonie w mieście najlepsze dla Twojego dziecka?

📅 3 sierpnia 2020

⏱️2 min czytania

Są wakacje, a Ty musisz pracować. Dzieci albo nudzą się wtedy jak mopsy albo angażują Ciebie w nieustanną interakcję, co jest cudowne z jednej strony ale jednak nieco problematyczne, gdy musisz się skupić, żeby wysłać w końcu ten raport. O rodzicach pracujących w biurze nie wspominając :( I tak dzień po dniu, dni wakacyjnego luzu mijają a Ty chciałabyś, żeby dzieci złapały wiatr w żagle... Szczęśliwie jest na to najprostszy i najskuteczniejszy sposób - półkolonie! Żeby jednak był i wilk syty i owca cała, zobacz na co zwrócić uwagę przed wysłaniem dziecka na półkolonie:

1/ Traf w gusta samych zainteresowanych. Obecnie organizatorzy oferują tak szeroki wachlarz tematów i motywów przewodnich, że nie ma opcji nie znaleźć czegoś co zainteresuje naszego malca czy nastolatka. Można też pokusić się o odkrycie nowych pasji ;)

2/ Dobierz odpowiednio grupę wiekową i poziom zaawansowania zajęć. Z zasady półkolonie to czas kiedy dzieci w formie luźnej zabawy odkrywają świat wokół siebie, próbują sił w nowych dziedzinach życia, bo na przykład czemu by nie w wakacje nauczyć się gotować ulbione potrawy czy w końcu opanować technikę robienia "gwiazdy". Jednak są też i takie półkolonie, na których dzieci ćwiczą posiadane już umiejętności, na przykład sportowe. Dlatego sprawdźcie to uważnie, żeby zamiast zabawy nie było niepotrzebnego stresu.

3/ Świadomie wybierz lokalizację półkolonii. Tak jak nie zawsze szkołę czy przedszkole dziecka możemy umiejscowić idealnie na trasie do i z naszej pracy, tak w przypadku półkolonii w mieście mamy o wiele większe możliwości lokalizacyjne. Godziny opieki nad dziećmi zazwyczaj dostosowane są do standardowego czasu pracy, więc rozejrzyj się za ciekawymi propozycjami w dogodnej dla Was lokalizacji.

4/ W dobie panującej pandemii zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas półkolonii stawiaj na pierwszym miejscu. Na szczęście organizatorzy półkolonii, którzy są partnerami Kidos przywiązują do tego wagę i przygotowują grupy, przestrzenie i aktywności według wytycznych i procecdur bezpieczeństwa, dostosowują do zaleceń MEN, GIS, Sanepidu.

5/ Zwróć uwagę na kwalifikacje opiekunów. Nie zawsze najlepszy zawodnik zostaje najlepszym trenerem. Pamiętając o tej prawdzie, upewnij się, że opiekunowie oprócz kompetencji w swojej specjalizacji, np. sportowej czy artystycznej, mają uprawnienia pedagogiczne wynikające z ich wykształcenia bądź zdobytych kwalifikacji oraz czy dany ośrodek posiada zezwolenia na organizację wypoczynku dla dzieci.

A gdy już wspólnie podejmiecie decyzję, na którą nową miejską przygodę wyruszy młody członek rodziny, pamiętaj jeszcze o kilku kwestiach:

6/ Obecność znajomej twarzy. Szczególnie gdy w grę wchodzą pierwsze półkolonie Twojego dziecka będzie to dla niego wyjątkowe przeżycie. Obecność kogoś bliskiego z pewnością ośmieli dziecko. Jeśli uda Ci się zaprosić przyjaciół dziecka lub wysłać je wspólnie z rodzeństwem to łatwiej będzie mu zaklimatyzować się w nowym miejscu.

7/ Zadbaj o komfort dziecka. Zaopatrz je w ubranie na zmianę na wszelki wypadek lub na kapryśną pogodę; ochronę przeciwsłoneczną - krem z filtrem, czapkę z daszkiem czy kostium kąpielowy jeśli w planach jest wyjście na basen. Dla poczucia bezpieczeństwa, szczególnie tych najmłodszych (bo w półkoloniach mogą uczestniczyć już 5-6-latki), spakuj ulubioną maskotkę czy personalny drobiazg. Dla części dzieci będzie to duże przeżycie, nowi koledzy, opiekunowie. Niech skupią się wyłącznie na dobrej zabawie!

Pierwsze półkolonie to kolejny krok do samodzielności, dla wielu wstęp do kolonii i obozów z dala od rodzinnego domu. Organizatorzy półkolonii kuszą oryginalnymi pomysłami na spędzenie lata w mieście i ta różnorodność jest świetna. Pamiętajcie tylko o dobraniu ich z myślą o potrzebach dziecka a będzie to niezapomniana przygoda!

Embedded content: https://kidos.pl/zajecia/warszawa/k,polkolonie

Chcę otrzymywać informację o nowych zajęciach i promocjach
Edulab © 2019 All rights reserved