Dlaczego ultimate frisbee to idealna gra dla całej rodziny?

📅 8 września 2020

⏱️2 min czytania

Zapewne niewiele z Was słyszało w ogóle o ultimate frisbee. Najczęściej frisbee kojarzy się Wam z rekreacyjnym rzucaniem na plaży. Czasami z rzucaniem z psem i trochę bardziej rozpoznawalną dyscypliną dog frisbee. Tymczasem gra zespołowa z użyciem plastikowego dysku staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej osób odkrywa jak świetna to zabawa i jak przyjemnie można spędzić czas w gronie rodziny i znajomych.

Frisbee zajecia dla dzieci Kidos 2

Ultimate frisbee to sport zespołowy, w którym dwie 7-osobowe drużyny starają się doprowadzić frisbee do strefy punktowej przeciwnika. Z dyskiem nie można biegać, a po jego złapaniu należy się zatrzymać i podać dysk do kolejnej osoby z drużyny. Mecz trwa do momentu aż jedna z drużyn zdobędzie 15 punktów. Strata i zmiana posiadania dysku następuje w momencie, gdy dysk spadnie na ziemię, wypadnie na aut, bądź zostanie przechwycony przez gracza obrony.

Rzeczą, która odróżnia ultimate frisbee od innych sportów zespołowych to zasady fair play obowiązujące na boisku i poza nim. W grze nie ma sędziego! To zawodnicy sami muszą podjąć decyzję czy postąpili zgodnie z zasadami. Przeciwnicy muszą sami rozwiązać sporną sytuację na boisku, jeśli dochodzi do kwestii spornych. Powinni to zrobić w toku szybkiej i krótkiej dyskusji, najlepiej odkładając na bok wszelkie negatywne emocje. Wszystko opiera się na specjalnym kodeksie Spirit of the Game i zaufaniu, że każdy będzie się trzymał reguł gry.

Frisbee zajecia dla dzieci Kidos 1

Ultimate frisbee to sport bezkontaktowy, w którym nie chodzi o to, by popchnąć, przewrócić czy kopnąć przeciwnika. Dlatego każdy skupia się tutaj na rozwoju własnych umiejętności. To kolejna rzecz, która sprawia, że w grze mogą uczestniczyć młodsi i starsi, zarówno chłopcy, jaki i dziewczęta. To jedna z niewielu dyscyplin zespołowych, w której kobiety i mężczyźni grają wspólnie na boisku. Nie ma znaczenia tutaj wiek czy płeć.

Żeby zagrać w ultimate frisbee nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Wystarczy tylko grupka kilku osób i kawałek placu/boiska. W sport można grać przez cały rok, czy to na trawie, na piasku czy w sali. To co odróżnia tę dyscyplinę od innych sportów drużynowych to fakt, że mecze rozgrywa się plastikowym dyskiem. W związku z tym gra wymaga opanowania zupełnie nowych umiejętności rzucania i łapania, całkowicie odmiennych niż w innych dyscyplinach. Sposobów na rzucenie dysku jest co najmniej kilkanaście. W dodatku zupełnie inaczej trzeba rzucać, przy bezwietrznej pogodzie, a brać poprawkę na różne zachowanie frisbee podczas rzucania z wiatrem, pod wiatr i gdy wiatr wieje z boku. Co więcej dyskiem można rzucić dalej niż piłką. Podsumowując, rzut dyskiem to za każdym razem zupełnie nowe wyzwanie, w którym jest coś fascynującego.

Ultimate frisbee to sport zyskujący coraz większą popularność. To świetna zabawa, w której nie ma presji i konieczności walki o medale. Gdzie dobra zabawa i szacunek do przeciwnika liczy się tak bardzo jak zwycięstwo.

Zapraszamy na zajęcia ultimate frisbee w Warszawie dzieci, młodzież i dorosłych. Sprawdźcie najbliższe terminy i lokalizacje zajęć ultimate frisbee.

Embedded content: https://kidos.pl/sky-this-szkolka-ultimate-5f351af1aa4b00003563322b/warszawa

Chcę otrzymywać informację o nowych zajęciach i promocjach
Edulab © 2019 All rights reserved